Menu
Prihlásenie
a registrácia
Po - Št: 9–12 h a 13–16 h, Pia: 9–14 h
+421 220 570 777
Úvod Magazín Ako na to Ako na lov na dierkach?

Ako na lov na dierkach?

Lov na dierkach je stále obľúbenejší, a to nie len u samotných rybárov, ale aj u širokej verejnosti.Lov na dierkach je stále obľúbenejší, a to nie len u samotných rybárov, ale aj u širokej verejnosti. Lov na dierkach môžete uskutočňovať na väčšine súkromných revíroch. Loviť tak môžu vo väčšina prípadov aj osoby, ktoré nie sú organizovanými rybármi. A ďalším faktorom, ktorý vzrastajúcej popularite tohoto spôsobu lovu nahráva, je aj fakt, že sú súkromné vody kvalitne zarybnené a môžete si tak domov odniesť pekný úlovok. V ďalšom článku nášho magazínu sa pozrieme na túto rybolovnú techniku a prezradíme vám, čo všetko je k nej potrebné. 

Čo budeme potrebovať k lovu na dierkach? 

Základom je vytvorenie dostatočne veľkého otvoru v ľade. Pomocou vrtáku vyvŕtajte dieru o priemere do 20 cm. Pre vylovenie pstruhov či ostriežov bude tento otvor stačiť. V prípade lovu šťúk vyvŕtajte vedľa seba dva otvory, ktoré prepojíte, pre manipuláciu s rybou, tak získate dostatočný priestor. 

Dieru môžete vysekať aj pomocou sekáčka na ľad, je to síce fyzicky namáhavejšie ale naozaj sa pri tom zahrejete, čo v mrazivom počasí určite nebude na škodu. Jednou z ďalších variant môže byť vysekávanie otvorov sekerou či vyrezávanie motorovou pílou, ktoré je však krajne neekologické a v žiadnom prípade ho neodporúčame. 

Najčastejšou metódou je však vŕtanie dier prostredníctvom vrtáku, ktorým jednoducho otvor vyvŕtate a naviac u väčšiny súkromných revírov si tento praktický nástroj môžete požičať a nemusíte investovať do jeho kúpi. Ak sa však pre jeho kúpu rozhodnete, z našej ponuky odporúčame:

Vrták na Ľad Nero 180mm

Je totiž pravdou, že vrtáky k zapožičaniu priamo na revíroch za moc nestoja, bývajú spravidla tupé a zohýbané a vyvŕtanie diery do hrubšieho ľadu nebýva úplne komfortné, ba naopak. Hlavne ak chcete rybárčiť aktívne a často sa po ľade sťahovať, čo obnáša vyvŕtať si dopredu niekoľko dierok. Takým rybárom naopak investíciu do vlastného vrtáku odporúčame. 

Ďalšou neoceniteľnou pomôckou, ktorá sa bude k lovu hodiť, je určite sitko. Tým budete vyberať vytvorenú ľadovú srieň, ktorá lov naozaj komplikuje.

Z našej ponuky odporúčame: 

Naberačka na Ľad Berkley Ice Scoop Red

A teraz sa pustime do najdôležitejšej rybárskej výbavy, bez ktorej by lov nebol možný. A tou je pochopiteľne prút. Tie určené špeciálne pre lov na dierkach bývajú krátke od cca 50 do 110 cm. Sú jemné, s väčšími očkami, aby nedochádzalo k ich zamŕzaniu a niektoré modely sú dokonca opatrené nemrznúcou vrstvou. Skvelou správou je to, že tieto prúty si kúpite za pár eur. 

Prút Berkley Cherrywood Ice 26'' ML 66cm

Prút Shakespeare Ugly Stik GX2 ICE

Celá kategória ZDE

Navijak vám postačí klasický či starší muškársky. Klasické navijaky zaistia rýchlejšie odvíjanie aj navíjanie vlasca a majú jednoduchšie ovládateľnú brzdu, ktorú aj v rukaviciach jednoducho utiahnete či povolíte. Pre zaistenie dobrého chodu navijaku odporúčame zvoliť mazadlá s nízkou viskozitou, aby v chladnom počasí nedochádzalo k jej zatuhnutiu. 

Navijak Shakespeare Glacier Ice 2500

Navijak Shakespeare Glacier Ice Drop Line

Navijak Mistrall Norvi 10 FD

Niektoré značky ponúkajú už zostavené komplety a uľahčujú vám tak výber prútu a navijaku pre lov na dierkach. 

Prút Shakespeare Ugly Dog Runner Ice Combo 36'' M

Prút Berkley Cherrywood Ice Combo 27'' L

V neposlednom rade odporúčame drobnú investíciu do stojanu, ktorý nie len že zabráni spadnutiu prútu pri prudšom zábere do dierky v ľade, ale tiež dokonalo rieši primŕzanie vlasca aj samotného prútu k ľadu tak ako sa to stáva rybárom ktorí stojan nepoužívajú.

Držiak na Prut Berkley Ice Rod Holder Red

Stojanček Konger Dierkový

Ak rozmýšľate, či zvoliť vlasec alebo pletenú šnúru, rozhodne odporúčame vlasec. Pletená šnúra má väčšiu vsiakavosť vody a tým pádom dochádza k jej rýchlejšiemu namŕzaniu. Pri love pstruhov, sivoňov či ostriežov volte jemnejší vlasec o priemere 0,14 až 0,18 mm

Monofilný Vlasec Stroft GTM 100m

Pri love na dierkach samozrejme nezabúdajte na navlhčenú podložku, na ktorú rybu po ulovení položíte. 

Náš TIP:

Podložka NGT Unhooking Mat 100x60cm

Podložka Starfishing Standard Unhooking Mat 120x60cm
 

Aké nástrahy vybrať? 

 

Lov na dierkach spočíva v čo najdráždivejšom pohybe nástrahy dole a hore. Pri love na dierkach vlastne praktikujete vertikálnu prívlač. Práve táto technika lovu môže nalákať aj skúsenejšie a opatrnejšie ryby. Ideálnou nástrahou sú v tomto prípade marmyšky, smáčky, jigy alebo twistery. Woblery či rotačky nechajte doma, pre tento druh rybolovnej techniky sa nehodia a nedochádzalo by k správnemu vodeniu nástrahy. Je možné však loviť aj na iné druhy nástrah a tým môžu byť cestá, rôzne druhy zimných pást či kúsky aromatického syra, ktoré ryby jednoduchšie nájdu. 

Náš TIP:

Jikry Berkley Gulp! Salmon Eggs Chartreuse 16gr

Cesto Berkley na Pstruhy Syr 50gr

Gumová Nástraha Berkley GULP! Honey Worm 3,3cm 18ks

Smáček Berkley Drop Shot Minnow 5cm

Akú taktiku lovu zvoliť?

Ranné vstávanie do mrazivého počasia, a naviac ešte za tmy nie je nič príjemného, ale prekonajte sa a vyrazte na lov za svitania, kedy sú ryby aktívne. Hlavne ak vyrazíte chytať pstruhy dúhové, tie bývajú ráno najaktívnejšie. Pstruhy sa často pohybujú v hejnách a pokiaľ je na ľade viac rybárov, rozhliadnite sa a sledujte, komu zábery prichádzajú. Postupne sa ryby budú približovať aj k vám. Buďte preto v strehu, pretože akonáhle preplávajú, môže nastať čas, kedy budete na chvíľku bez záberu. Ak sú ryby apatické, hlavne to býva okolo obeda, je možné ich vyprovokovať rôznymi technikami. Jednou z ních je sčerenie hladiny s ľadovou srieňov naberačkou. Druhá veľmi funkčná metóda je priviazanie záťaže na povraz a niekoľkými dopadmi a potiahnutím po dne okolo vášho miesta dno zakaliť. Táto technika môže prilákať aj niektoré väčšie kusy. Čo sa však ukazuje dlhodobo ako najúčinnejšie, je prilákanie si pstruhov k nástrahe pravidelným prisypávaním drobných pstruhových peletiek, na ktorých boli pstruhy vykŕmené a považujú ich tak vlastne za svoju prirodzenú potravu.

Náš tip: Nebojte sa peletky do dierky úmyselne hádzať z väčšej výšky tak, aby dopadli na hladinu s väčšou energiou a vytvárali tak pre kŕmenie peletami typický zvuk - tomu žiadny umelo odchovaný pstruh neodolá a inštinktívne sa tak bude snažiť zobrať všetko, čo v okolí pod hladinou stretne.

Vhodné sú napríklad:

Potápajúce Pstruhové Granule Mikbaits 1kg

Kaprie Mini Peletky Karel Nikl
 

Dbajte hlavne na svoju bezpečnosť

Neriskujte, ak ľad nemá potrebnú hrúbku, radšej rybárčenie odložte na vhodnejší čas. Pokiaľ sa rozhodnete ísť na súkromný revír, je tu vždy prítomný správca, ktorý vás dopredu informuje o tom, či je vhodné na ľade chytať alebo nie. Tieto informácie by vám mal poskytnúť aj telefonicky, a tak nemusíte k vode jazdiť zbytočne, pokiaľ nebude tá správna príležitosť k lovu na dierkach.
 

Veríme, že kúzlu lovu na dierkach podľahnete a budete si ho maximálne užívať tak, ako iné rybolovné techniky, ktorým sa venujete. S rybami zachádzajte opatrne a nepokladajte ich do snehu alebo priamo na ľad, s veľkou pravdepodobnosťou dôjde k tomu, že porušíte ochranný sliz aj kožu a môže dôjsť k jej zaplesneniu. Pokiaľ si chcete rybu ponechať, okamžite ju usmrťte a vložte do vedra alebo saku. 

V prípade, že si neviete rady či by ste mali otázky ohľadne rybárskeho vybavenia, ktoré je vhodné k lovu na dierky. Neváhajte a obráťte sa na nás e-mailom na info@tropicfishing.sk, radi vám poradíme. 

V článku nájdete tieto produkty

Navijak Mistrall Norvi 10 FD Navijak Mistrall Norvi 10 FD
Ihneď k odoslaniu 1 ks, ďalšie podľa dostupnosti
8,04 €
Podložka NGT Unhooking Mat 100x60cm Podložka NGT Unhooking Mat 100x60cm
Ihneď k odoslaniu 3 ks, ďalšie podľa dostupnosti
7,65 €
Podložka Starfishing Standard Unhooking Mat 120x60cm Podložka Starfishing Standard Unhooking Mat 120x60cm
Ihneď k odoslaniu > 10 ks, ďalšie podľa dostupnosti
23,04 €
Čižmy Delphin Bronto Čižmy Delphin Bronto
Dostupnosť podľa varianty
23,9 €
24,1 €
Vyberte variantu
Monofilný Vlasec Stroft GTM 100m Monofilný Vlasec Stroft GTM 100m
Dostupnosť podľa varianty
od 5 €
Vyberte variantu
Termo Komplet DAM XTherm Winter Suit Termo Komplet DAM XTherm Winter Suit
Dostupnosť podľa varianty
od 121,88 €
140,75 €
Vyberte variantu
Jikry Berkley Gulp! Salmon Eggs Chartreuse 16gr Jikry Berkley Gulp! Salmon Eggs Chartreuse 16gr
Dostupnosť podľa varianty
7,65 €
Vyberte variantu
Vrták na ľad Nero 150mm Vrták na ľad Nero 150mm
Ihneď k odoslaniu 4 ks, ďalšie podľa dostupnosti
68,85 €
72,09 €
Vrták na Ľad Nero 180mm Vrták na Ľad Nero 180mm
Ihneď k odoslaniu 7 ks, ďalšie podľa dostupnosti
76,88 €
Kaprie Mini Peletky Nikl Kaprie Mini Peletky Nikl
Dostupnosť podľa varianty
od 5,77 €
5,98 €
Vyberte variantu
12ks - Nymfa Berkley Nymph 2,5cm 12ks - Nymfa Berkley Nymph 2,5cm
Dostupnosť podľa varianty
od 7,12 €
Vyberte variantu
10ks - Nymfa Delphin Bomb 2,5cm 10ks - Nymfa Delphin Bomb 2,5cm
Dostupnosť podľa varianty
2,77 €
Vyberte variantu
Potápajúce Pstruhové Granule Mikbaits 1kg Potápajúce Pstruhové Granule Mikbaits 1kg
Dostupnosť podľa varianty
3,81 €
Vyberte variantu
Smáček Berkley Drop Shot Minnow 5cm Smáček Berkley Drop Shot Minnow 5cm
Dostupnosť podľa varianty
2,08 €
Vyberte variantu
18ks - Gumová Nástraha Berkley GULP! Honey Worm 3,3cm 18ks - Gumová Nástraha Berkley GULP! Honey Worm 3,3cm
Dostupnosť podľa varianty
od 6,88 €
Vyberte variantu
Konger Lyžica na dierky plastová Konger Lyžica na dierky plastová
Ihneď k odoslaniu > 10 ks, ďalšie podľa dostupnosti
3,77 €
Naberačka na Ľad Berkley Ice Scoop Red Naberačka na Ľad Berkley Ice Scoop Red
Ihneď k odoslaniu > 10 ks, ďalšie podľa dostupnosti
3,81 €
Navijak Shakespeare Glacier Ice 2500 Navijak Shakespeare Glacier Ice 2500
Ihneď k odoslaniu 7 ks, ďalšie podľa dostupnosti
19,19 €
Navijak Shakespeare Glacier Ice Drop Line Navijak Shakespeare Glacier Ice Drop Line
Ihneď k odoslaniu 2 ks, ďalšie podľa dostupnosti
23,04 €
Prút Shakespeare Ugly Stik GX2 ICE Prút Shakespeare Ugly Stik GX2 ICE
Dostupnosť podľa varianty
od 14,04 €
Vyberte variantu
Prút Shakespeare Wild Series Ice Spin Prút Shakespeare Wild Series Ice Spin
Dostupnosť podľa varianty
14,96 €
Vyberte variantu
Prút na dierky Abu Garcia Veritas 3.0 Ice Combo 27'' ML Prút na dierky Abu Garcia Veritas 3.0 Ice Combo 27'' ML
Ihneď k odoslaniu 3 ks, ďalšie podľa dostupnosti
67,65 €
Prút na dierky Berkley Lightning Ice Combo Prút na dierky Berkley Lightning Ice Combo
Dostupnosť podľa varianty
od 55,35 €
Vyberte variantu

6 dôvodov, prečo nakúpiť u nás

Spoznajte nás
 • Doprava pri nákupe od 50 € zadarmo

 • Založené v roku 2000 - tradícia predaja už 20 rokov

 • Benefity pre stálych aj nových zákazníkov

 • Možnosť vrátenia tovaru do 30 dní

 • Najširší sortiment - v ponuke viac ako 100 000 produktov

 • Rybolovu rozumieme - v teame je aj majster sveta

Hodnotenie našich zákazníkov

Ďalšie hodnotenie zákazníkov

100%

Overený zákazník

 • výborná cena
 • výborná komunikácia
 • rýchle vybavenie

90%

Overený zákazník

Z eshopom i celkovo z obchodom som spokojný. Nevýhody neberiem ako niečo zlé a vytýkam to ale ako príjemné zlepšenie pre eshopovú stránku v komunikácií zo zákazníkom. Pri probléme z objednávkou sú veľmi ústretoví a rýchlo vybavia daný problém z objednávkou. Obchod hodnotím veľmi dobre .
 • produkty skladom
 • dlhšie trvanie vybavenia a odoslania objednávky
 • chýba informácia o stave objednávky
Cookies nie sú sušienky
Zbierame anonymné dáta a meriame, aby sme náš web mohli ďalej vylepšovať. Súhlasíte so zberom cookies?