Menu
Prihlásenie
a registrácia
Po - Št: 9–12 h a 13–16 h, Pia: 9–14 h
+421 220 570 777
Úvod Magazín Ako na to Lov amurov a kaprov z hladiny

Lov amurov a kaprov z hladiny

Snáď asi každý ako malý chlapec začínal s tou najjednoduchšou rybolovnou metódou, ktorou je bezpochyby lov z hladiny. Lov, ku ktorému je potreba len málo, ale výsledok vždy stojí zato.

Tento lov sa stáva čím ďalej tím populárnejší nielen u širokej verejnosti, ale rovnako tak u predných predstaviteľov modernej kapráriny u nás aj v zahraničí. V tomto krátkom článku sa pozrieme na lov z hladiny hneď z niekoľkých uhlov a povieme si, aké vybavenie pri love použiť, na čo sa zamerať alebo čoho sa naopak vyvarovať. Popíšeme si taktiež jednotlivé kroky, ktoré nie je radno podceniť a ich porušenie môže znamenať neúspech. Čo je lov na mlaskačku?

Najskôr si určite musíme vymedziť, čo vlastne lov z hladiny je. Moderný rybolov ide veľmi dopredu a mnohí si dnes pod pojmom lov z hladiny predstavia lov pomocou zig-rig, čo vo svojej podstate s lovom z hladiny nemá absolútne nič spoločného. Lov z hladiny alebo tiež lov na mlaskačku môžeme špecifikovať ako lov, kedy všetko naše vybavenie tvorí prút, navijak, vlasec a jeden háčik, na ktorý napichneme rožok, žemľu či kúsok chleba. Jedná sa o lov bez akejkoľvek záťaže za pomocou veľmi malého množstva vybavenia. Jedná sa predse len o veľmi jednoduchú a základnú rybolovnú metódu či techniku, pri ktorej sa lovec nespolieha na všetky elektronické pomôcky ktoré dnešná doba ponúka. Práve pri tejto metóde sa um a skúsenosti rybára ukazujú v tom pravom svetle.

Aké vybrať vybavenie pro lov na mlaskačku?

Na začiatok by sme si mohli povedať niečo k vhodnému vybaveniu pre lov na mlaskačku. Každý rybár iste vyhľadáva špecifické vybavenie jeho srdcu najbližšie. Niekomu vyhovujú dlhšie prúty s jemnejšou akciou, inému zase krátke a ostré prúty, ktoré ponúkajú možnosť ďaleko lepšiu prácu pri zdolávaní a silnejšiu kontrolu nad rybou. Vo svojej podstate nie je ani jeden z variant zlý, ale musíme si uvedomiť fakt, že pri tomto love nie je radno vybavenie podceniť.  
  
Ako vybrať správny prút
     


Z mnohoročných skúseností rybárov, ktorí sa lovu kaprov a amurov z hladiny venujú, vieme, že je možné nájsť univerzálnu dĺžku a gramáž prútov, ktoré sa perfektne pre tento lov hodia. Použitie delených prútov o dĺžke 9 až 10 stôp je ideálne. Tieto prúty ponúkajú ideálny kompromis, ktorý rybár pozná takmer na prvý pohľad. Prúty o tejto dĺžke je možné veľmi rýchlo a jednoducho transportovať aj do horšie prístupných miest, ktoré sú často útočiskom tých najväčších kaprov a amurov. Zároveň tieto prúty ponúkajú dostatočnú mieru energie pre ďaleké náhody a rovnako silu potrebnú pre zdolávanie rýb pri love v blízkosti prekážok. Z dlhého skúšania a zbierania skúseností môžeme s istotou povedať, že nahadzovacia záťaž 3lb je absolútne ideálna pre lov kaprov a amurov z hladiny. Za seba môžem odporučiť prúty Fox Explorer 8-10 ft, ktorý perfektne spĺňa všetky moje požiadavky a parametre prútu, ktorý by mal byť schopný rybárovi ponúknuť pôžitok pri love menších rýb, ale tiež oporu pri zdolávaní kaprov či amurov, ktorí prekračujú hmotnosť niekedy aj desať kilogramov.  
   
Ako vybrať správny navijak

Teraz sa dostávame k navijaku, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou výbavy a jeho kvalita by sa rozhodne nemala podceniť. Každý rybár si vyberá podľa svojich preferencií a vlastného uváženia, či použije navijak s prednou či zadnou brzdou. Či existuje istý kompromis, ktorý necháva všetkým rybárom voľnú ruku pri výbere typu navijaku. Nezabúdajme však na jeden fakt. Navijak by mal byť dostatočne ľahký, pretože sa jedná o veľmi aktívny rybolov, pri ktorom držíme naše vybavenie v ruke takmer po celú dobu lovu a zbytočne ťažké navijaky by mohli lov veľmi znepríjemniť. Navijak by mal rovnako disponovať širokou cievkou, ktorá nám pomôže pri nahadzovaní do dlhších vzdialeností a predĺži tak náhody o potrebné a veľmi cenné metre. Navijak pre lov kaprov a amurov z hladiny by mal rozhodne disponovať veľmi silnou brzdou, pretože veľakrát ryby musíme držať napevno a snažiť sa ich na prvýkrát dostať od koreňov alebo popadaných stromov a eliminovať tak riziko straty ryby. Za seba odporúčam navijak Fox FX 9, ktorý sa pre tento lov hodí dokonalo.     


     
Nepodceňujte výber vlasca 

Použitý vlasec pre lov na mlaskačku je rovnako veľmi dôležitý, pretože na ňom to prakticky všetko stojí. Vlasec by mal spĺňať hneď niekoľko parametrov. Prvým z nich je čo najmenšia pamäť. Tím je myslený faktor, kedy sa vlasec nekrúti a nevytvára tak zbytočne veľkú špirálu na vode. Vlasec by mal byť maximálne poddajný a perfektne priliehať k vodnej hladine hneď po nahodení. Neodmysliteľnou vlastnosťou je rovnako čo najväčšia odolnosť proti oderu. Občas sa stáva, že ryba prepláva okolo prekážok a o niektorú sa mierne otrie. Vlasec by mal aj toto všetko vydržať. Moje odporúčanie je vlasec Fox Exocet Mono Trans Khaki o priemere 0,261mm. Tento vlasec je dostatočne pevný a zároveň tenký pre zaistenie ďalekých náhodou a rovnako perfektnú kontrolu nad zdolávanou rybou.     

Najlepšie háčiky pre lov na mlaskačku     

V neposlednom rade sa musíme krátko zastaviť u háčikov. Na háčiky pre lov na mlaskačku mám vždy dve požiadavky. Prvou je pevnosť a druhou požiadavkou je perfektná ostrosť. Pevnosť drôtu je nesmierne dôležitá a použitie mäkkých háčikov nám maximalizuje riziko straty ryby. Háčik by sa mal perfektne zaseknúť do tvrdej papule ryby a už by sa nemal pohnúť. Maximálna ostrosť háčika sa postará o čo najhlbší prienik do papule ryby. Mojim veľmi obľúbeným tvarom a druhom háčikov sú Fox Wide Gape Straight o veľkosti 2 a 4.

Výhody a nevýhody lovu z hladiny

Rybolov z hladiny je spojený s mnohými výhodami aj nevýhodami, ktoré je potreba brať na vedomie a snažiť sa s nimi pracovať. Behom lovu z hladiny je nutné zapojiť všetky svoje rybárske inštinkty a schopnosti. Teraz sa odohráva dej, kedy sa snažíme vyhrať nad prírodou a presvedčiť veľakrát veľmi ostražité a skúsené ryby k záberu.     
     
Prvou a zároveň najväčšou výhodou je eliminácia zbytočného vybavenia, ktoré so sebou k vode nosíme. Nie len, že so sebou neťaháme prebytočnú záťaž, ale zároveň neobmedzujeme našu pozornosť na prvky, ktoré nám samy o sebe rybu neprinesú. 
     
Ďalšou veľmi pozitívnou výhodou je fakt, že ste na lov kaprov a amurov z hladiny pripravení takmer okamžite. Nie je treba dlhých príprav doplnkového vybavenia, ako je tomu u kaprariny. Tu nám stačí len prísť, vziať svoj obľúbený prút, nakúpiť rožky a vyraziť k vode.     
     
Lov na mlaskačku má samozrejme aj svoje nevýhody. Jednou z hlavných nevýhod je limit v lovnej vzdialenosti. Rybár je schopný nahodiť pomerne ďaleko, ale stále sa jedná len o pár desiatok metrov. Tí najskúsenejší sú schopní svoje nástrahy pomocou prútu dopraviť aj na vzdialenosť tridsiatich metrov, čo vyžaduje samozrejme veľké skúsenosti. Kde hľadať ryby pri love z hladiny?

Jak sa vlastne lovia kapri a amuri z hladiny? Kde ich vôbec hľadať a aké je najlepšie obdobie pre tento lov? Na tieto otázky si rovnako odpovieme. Kapry a amury sa najčastejšie lovia v letných mesiacoch, kedy sú všetky ryby aktívne prevažne pri hladine. Ryby sa tu vyhrievajú a taktiež hľadajú potravu, ktorou môžu byť veľakrát aj drobní chrobáci a ďalší hmyz. Amury nájdeme veľmi často v blízkosti rákosov a tiež lekien, kde sa snažia kŕmiť na mladých výhonkoch a ďalšej zeleni.     
     
Nástrahy
     
Pre perfektné vyhľadanie rýb sú dôležité polarizačné okuliare, ktoré sú našou najväčšou zbraňou. Pokiaľ narazíme na skupiny či jednotlivcov vyhrievajúcich sa na hladine, začína ten pravý lov. Napichneme rožok na háčik tak, aby na ňom perfektne držal. Najlepší spôsob je preloženie kúsku rožka na dve časti a silné stlačenie. Z rožku tak vytlačíme vzduch a napichneme ho v polovici. Ďalej sa veľmi ticho a pomaly približujeme až do miest, odkiaľ môžeme bezpečne nahodiť.     
     
Tesne pred náhodom namočíme rožok asi do polovice svojej veľkosti do vody. Namočenie musí byť veľmi rýchle, aby sa rožok nerozmočil, ale len sťažel. Následne potom môžeme nahodiť. Samotné nahadzovanie má taktiež pravidlo, ktoré nesmieme porušiť. Rožok nahadzujeme ťahom a nie prudkým švihom. V prípade že tak neučiníme, môže sa veľmi často stať, že prídeme o niekoľko drahocenných chvíľ. Nahadzovanie na presnosť hrá tiež veľmi dôležitú rolu. Naše nástrahy sa snažíme dopraviť do tesnej blízkosti rýb. Najlepšia vzdialenosť je okruh okolo dvoch až piatich metrov od ryby. Po dopadnutí nástrahy na hladinu ju ryba bez problému identifikuje a vo veľkej väčšine prípadov začne prejavovať záujem.     
     
Boilies

Na záver tohoto krátkeho článku by sme si mohli povedať, že lov kaprov a amurov na mlaskačku nie je vôbec zložitý, ak dodržíte presné postupy a zákonitosti. Najdôležitejšie je byť nenápadný a snažiť sa eliminovať všetky elementy ktoré znamenajú neúspech. Akýkoľvek rušivý zvuk môže rapídne znížiť možnosť úspechu či absolútne znemožniť šancu na úspešný lov. 

V článku nájdete tieto produkty

Prút Fox Explorer 8-10ft Prút Fox Explorer 8-10ft
Dostupnosť podľa varianty
169,99 €
Vyberte variantu
Navijak Fox FX9 Navijak Fox FX9
Ihneď k odoslaniu 1 ks, ďalšie podľa dostupnosti
154,99 €
Háčik Fox Edges Wide Gape Straight s Protihrotom 10ks Veľkosť 2 Háčik Fox Edges Wide Gape Straight s Protihrotom 10ks Veľkosť 2
Ihneď k odoslaniu 2 ks, ďalšie podľa dostupnosti
7 €
Háčik Fox Edges Wide Gape Straight s Protihrotom 10ks Veľkosť 4 Háčik Fox Edges Wide Gape Straight s Protihrotom 10ks Veľkosť 4
Momentálne nedostupné
7 €
Vlasec Fox Exocet Mono Trans Khaki 1000m Vlasec Fox Exocet Mono Trans Khaki 1000m
Dostupnosť podľa varianty
29,99 €
Vyberte variantu
Polarizačné Okuliare Fox Avius Wraps Sunglasses Camo Polarizačné Okuliare Fox Avius Wraps Sunglasses Camo
Dostupnosť 3-5 dni
25,99 €

6 dôvodov, prečo nakúpiť u nás

Spoznajte nás
  • Doprava pri nákupe od 70 € zadarmo

  • Založené v roku 2000 - tradícia predaja už 20 rokov

  • Benefity pre stálych aj nových zákazníkov

  • Možnosť vrátenia tovaru do 30 dní

  • Najširší sortiment - v ponuke viac ako 100 000 produktov

  • Rybolovu rozumieme - v teame je aj majster sveta

Hodnotenie našich zákazníkov

Ďalšie hodnotenie zákazníkov

90%

Overený zákazník

  • rýchla dodacia lehota

100%

Overený zákazník

  • Poslali čo som chcel.
Cookies nie sú sušienky
Zbierame anonymné dáta a meriame, aby sme náš web mohli ďalej vylepšovať. Súhlasíte so zberom cookies?