Menu
Prihlásenie
a registrácia
Po - Št: 9–12 h a 13–16 h, Pia: 9–14 h
+421 220 570 777
Úvod Magazín Ako na to Ako vybrať navijak na prívlač?

Ako vybrať navijak na prívlač?

V tomto krátkom článku si predstavíme, aké trh ponúka možnosti a vysvetlíme si, ktoré možnosti sú pre vás tie najlepšie.


Prívlač je jedna z techník, ktorá v dnešnej dobe naberá na popularite a množstve vybavenia, čo trh ponúka. Vybavenie pre túto techniku nie je radno podceniť. 

Nesmieme zabudnúť zmieniť aj niektoré jednoduché typy prútov, ktoré sa hodia nie len pre začiatočníkov, ale tiež pre naozajstných gurmánov. Na prút všeobecne pri prívlači nie je treba klásť tak veľký dôraz, pretože veľa práce odvedie navijak. Každopádne ani prúty nie je radno podceniť, pretože trh je v tejto dobe takmer neobmedzený možnosťami a ponúka produkty aj pre tých najnáročnejších. 


Ultraľahká prívlač     

Pre tento druh prívlače sa rozhodne musíme poobzerať po navijakoch, ktoré disponujú čo najnižšou váhou, pretože pri ultraľahkej prívlači volíme nástrahy väčšinou do 5 až 8 gr. Nie je výnimkou, že použité nástrahy veľakrát nedosahujú ani dva gramy. Všetko je o cieľovej rybe a tiež o preferenciách rybára.

Navijaky pre ultraľahkú prívlač

Navijaky pre ultraľahkú prívlač by mali disponovať len prednou brzdou. Veľkosti týchto navijakov sa pohybujú od 1000 do 2500. Primárne požiadavky na tento navijak by mali smerovať na veľmi hladký a tichý chod. Rovnako tak pro tento navijak volíme skôr pomalší prevod. Stretávame sa často s otázkami ohľadne cien. Je nutné investovať viac? V prípade navijakov na UL prívlač nie je nutné investovať prehnane vysoké čiastky.

Jeden z veľmi obľúbených a zároveň kladne hodnotených navijakov je napríklad Daiwa Ninja LT, ktorý ponúka veľmi kvalitné spracovanie a moderný design. Tento navijak zvládne bez problémov lov menších aj stredne veľkých druhov rýb na UL prívlač.

Dnešný trh ponúka taktiež modeli pre trochu väčších gurmánov. Tieto modeli ponúkajú perfektný design, spoľahlivosť a taktiež kvalitu. Jedným z takých navijakov z vyššej cenovej kategórie je Shimano Stella FJ. Tento navijak sa radí medzi absolútnu špičku vo svojej kategórii. Jemný chod s presnosťou švajčiarskych hodiniek zaistí ten najlepší možný pôžitok z rybačky.

Prúty pre ultraľahkú prívlač

Začneme prútom na UL prívlač. Taký prút by mal spĺňať hneď niekoľko parametrov. Prvý je samozrejme hmotnosť. S týmto prútom by mal byť rybár schopný loviť celý deň bez pocitu námahy. Ďalší dôležitý aspekt je citlivosť blanku. Zábery pri love UL prívlačou sú veľmi jemné a prút by ich mal byť schopný spoľahlivo preniesť do ruky rybára. V neposlednom rade sú dôležité dobré nahadzovacie vlastnosti. Jedným z takýchto prútov je napríklad Westin W3 Street Stick
 

Ľahká a stredná prívlač     

Teraz sa dostávame do kategórie, kedy investícia do navijaku rozhodne nie je márna. Pri prívlači s ťažšími hlavičkami a väčšími nástrahami je dôležité vedieť, že navijak dostáva veľmi zabrať a nie je radno ho podceniť. Veľmi vysoký dôraz kladieme na kvalitné vnútornosti a rovnako prevody. Akákoľvek plastová súčiastka či komponent podlieha omnoho rýchlejšej únave než poctivý kov či zliatina. V tomto prípade je dôležité povedať, do akých podmienok vybavenie volíme. Či budeme chytať na veľkých jazerách, riekach či malých rybníkoch.

Navijaky na ľahkú a strednú prívlač

Na každý typ vody volíme rozdielnu veľkosť navijaku. Univerzálna veľkosť jednoducho neexistuje. Začneme asi menšími revírmi. Na takýto druh vody väčšinou stačí veľkosť 2500. Veľmi kvalitné referencie a spokojnosť zákazníkov je s modelom Daiwa Lexa 2500. Vďaka kvalitným prevodom a dostatočnému množstvu navinutej šnúry pri jednom otočení kľučkou vám tento navijak ponúkne veľmi príjemný pôžitok z lovu. Predná brzda ponúka rovnako vysokú citlivosť a brzdnú silu 10kg. Tento druh sa perfektne hodí pre lov s woblermi aj gumovými nástrahami. Pre lov na riekach a veľkých jazerách volíme navijaky o veľkosti 3000-4000. Hlavnú úlohu tu hrá cievka, ktorá zaisťuje čo najdlhšie náhody. Správne naplnená cievka a rovnako tak kvalitne uložená šnúra je základom pre ďaleké náhody. Rovnako v tejto kategórii nájdeme navijaky pre ostrieľaných rybárov či pre zákazníkov, ktorí kladú vysoké požiadavky na vybavenie. Aj týmto rybárom má trh čo ponúknuť. Jedným z veľmi kvalitných a obľúbených strojov je navijak Shimano Vanquish FB 4000. Tento navijak je absolútnou špičkou vo svojej kategórii. Jedná sa o extrémne ľahký a mimoriadne citlivý stroj, ktorý si hravo poradí aj s tými najväčšími rybami a zvládne ich bezproblémové zdolávanie. Brzdná sila tohoto navijaku je 11 kg, čo je pre strednú prívlač úplne ideálne a dostačujúce.

Prúty na ľahkú a strednú prívlač

V tomto prípade už na prút kladieme vyššie nároky, pretože máme čo dočinenia s väčšími a taktiež silnejšími rybami. Nesmieme teda kvalitu materiálu podceniť a dôraz kladieme v prvom rade na silnejší chrbát a rovnako rýchlejšiu akciu. Také prúty by mali dokázať preseknúť veľmi tvrdú čeľusť dravcov. Teraz si predstavíme pár modelov, ktoré sú rybármi veľmi obľúbené a zároveň zbierajú kvalitné ohlasy. Prvým takýmto modelom je prút Fox Rage Ti-Pro Spin Finese. Tento prút je vhodný pre lov zubáčov, väčších ostriežov a ďalších stredne veľkých druhov rýb s nástrahami do 10 cm. Bez problému zvládne zdolávanie aj väčších a silných rýb. 
 

Ťažká prívlač

Pri love ťažkou prívlačou si musíme uvedomiť, že navijak a celkovo vybavenie dostáva naozaj zabrať. Pri navíjaní veľmi ťažkých nástrah sa prenáša silný odpor na vnútorné prevody navijaku, ktoré u tých lacnejších a menej kvalitných veľmi často odchádzajú. Preto je tu jedno dôležité pravidlo, ktoré je potreba poznať. Pri kúpe lacných navijakov je potreba počítať s veľmi rýchlou skazou a častými komplikáciami. Nikto z nás nechce prehnane často investovať do navijakov a kupovať nové. Šetriť sa v tomto prípade nevyplatí. Omnoho lepšie je našetriť väčšie množstvo financií a vsadiť na istotu.

Navijaky na ťažkú prívlač

Jedným z veľmi kvalitne hodnotených navijakov je Penn SpinFisher vo veľkosti 5500. S týmto navijakom sa nemusíte báť ani tých najextrémnejších podmienok. Vďaka kvalitnému zapuzdreniu je minimalizované riziko vniknutiu nečistôt do prevodov navijaku a je taktiež zabránené jeho zničenie. Tento navijak je vhodný pre lov s nástrahami až 200 gramov a zvládne si hravo poradiť aj s veľkými šťukami alebo sumcami. Pre zákazníkov, ktorí kladú vysoké nároky na vybavenie máme rovnako kvalitný a zaujímavý tip. Jedná sa o navijak Shimano Twin – Power 8000 SW. Tento navijak nesie označenie SW, čo znamená, že ho môžeme použiť aj na morský rybolov. Kvalitné celokovové telo a prevody zaistia maximálnu spoľahlivosť. Veľký grip na kľučke navijaku zaistí pohodlie a oporu pri zdolávaní aj tých najväčších rýb. Jedinečná technológia zaistí absolútnu ochranu pred vniknutím vody a nečistôt do útrob navijaku. Silnú brzdu dopĺňajú karbónové podložky ktoré zaistia maximálnu možnú brzdnú silu. 

Prúty na ťažkú prívlač

S ťažkou prívlačou je jednoznačne spojené hneď niekoľko faktorov. Prvým faktorom je brutálna sila rýb. Väčšinou cielime na ryby, ktoré presahujú váhu desiatich aj viac kilogramov. Tieto ryby dokážu vyvinúť veľkú razanciu pri zábere a ich energia behom boja je veľakrát neskutočná. Prúty na ťažkú prívlač by mali byť v prvom rade z kvalitných materiálov, ktoré dokážu odpustiť aj určité chyby. Dôležité parametre sú v sile spodného dielu, kvalite karbónu a taktiež prút musí mať odolné a silné očká. Prúty sú väčšinou v rozmedzí 30-150 gramov. Pokiaľ sa popozeráte po ešte väčších nástrahách, musíme zacieliť na kategóriu 100-300gr. Jedným z veľmi osvedčených modelov pre ťažkú prívlač je prút WFT Nevercrack Heavy Spinn. Firma Westin prišla s modelom pre ozajstných labužníkov. Model Westin W6 Powercast, ako už môžete z názvu poznať, je prút priamo určený pre veľké a ťažké nástrahy. Kvalitný materiál v kombinácii s Fuji očkami zaistí maximálnu možnú kontrolu nad nástrahou, rybou a rovnako tak pri samotnom zdolávaní. 


Navijaky sú pri love prívlačou alfou a omegou, pretože všetku prácu musia vykonať samostatne. Sú neustále v akcii a podceniť ich sa rozhodne neodporúča. Nie je predsa nič horšieho ako strata životnej ryby kvôli nekvalitnému vybaveniu. Do navijaku investujte vždy väčšie financie než do prútu. Nezabudnite sa rovnako o svoje navijaky starať a dopriavať im pravidelný servis. Predĺžite tak ich životnosť a taktiež trochu pomôžete svojej peňaženke.

Batohy na prívlač

Pohodlie a prehľad je pri vode veľmi dôležité. Uloženie vecí nie je radno podceniť a prípadný
komfort nikdy nie je na škodu. U batožiny sú veľmi dôležité tieto faktory. Prehľadné a
zmysluplné uloženie nástrah a náväzcových materiálov je skutočný základ. Dostatok priestoru
pre krabičky a príslušenstvo ponúkne napríklad taška Iron Claw Hip Organizer, ktorá disponuje
niekoľkými vreckami pre uloženie všetkého materiálu a rovnako klipom pre pean či kliešte.

Pre priaznivcov batohov a ľadviniek tu máme taktiež jednu skvelú vecičku a tou je batoh Greys
Chest Pack
, ktorý disponuje
odnímateľným predným vreckom pre to najnutnejšie vybavenie, ako sú jigové hlavičky a ďalší
materiál. Kvalitné vode odolné vrecká a pevný zips zaistia perfektnú ochranu vášho
príslušenstva.

Posledný veľmi žiadaný produkt je špeciálny batoh Behr Syscem Jacke, ktorého ramenné popruhy sú doplnené o malé vrecká, kam môžete pohodlne odkladať nástrahy a prípadne uložiť náväzcové materiály či fotoaparát. Tento batoh je zostavený na transport veľkého množstva drobností a doplnkov.
 

Záverečné odporúčanie

Navijaky sú pri love prívlačou alfou a omegou, pretože všetku prácu musia vykonať samostatne. Sú neustále v akcii a podceniť ich sa rozhodne neodporúča. Nie je predsa nič horšieho ako strata životnej ryby kvôli nekvalitnému vybaveniu.

Do navijaku investujte vždy väčšie financie než do prútu. Nezabudnite sa rovnako o svoje navijaky starať a dopriavať im pravidelný servis. Predĺžite tak ich životnosť a taktiež trochu pomôžete svojej peňaženke.

V článku nájdete tieto produkty

Navijak Shimano Vanquish FB 4000 XG Navijak Shimano Vanquish FB 4000 XG
Skladom v e-shope
396 €
422,69 €
Navijak Daiwa Ninja LT Navijak Daiwa Ninja LT
Dostupnosť podľa varianty
od 58 €
64 €
Vyberte variantu
Navijak Shimano Stella FJ 2500 Navijak Shimano Stella FJ 2500
Ihneď k odoslaniu 1 ks, ďalšie podľa dostupnosti
619,6 €
653,46 €
Navijak Shimano Twin Power SWBPG 8000 Navijak Shimano Twin Power SWBPG 8000
Skladom v e-shope
507,88 €
564,53 €
Prút WFT Never Crack Heavy Spin 2,6m 100-400gr 5diel Prút WFT Never Crack Heavy Spin 2,6m 100-400gr 5diel
Skladom v e-shope
71,6 €
Prút Fox Rage Ti Pro Spin Finese 5-21gr Prút Fox Rage Ti Pro Spin Finese 5-21gr
Dostupnosť podľa varianty
od 259,99 €
Vyberte variantu
Navijak Daiwa Lexa E LT 19 2000S Navijak Daiwa Lexa E LT 19 2000S
Ihneď k odoslaniu 2 ks, ďalšie podľa dostupnosti
151,6 €
158 €
Batoh Behr SystemJacke Batoh Behr SystemJacke
Ihneď k odoslaniu 1 ks, ďalšie podľa dostupnosti
75,96 €
Batoh Greys Chest Pack Batoh Greys Chest Pack
Momentálne nedostupné
73,4 €
Prívlačová Ľadvinka Iron Claw Hip Organizer II Prívlačová Ľadvinka Iron Claw Hip Organizer II
Momentálne nedostupné
42,36 €
Prút Westin W3 StreetStick Prút Westin W3 StreetStick
Dostupnosť podľa varianty
107,16 €
Vyberte variantu
Prút Westin W6 Powercast XXH 2,33m 40-130gr Prút Westin W6 Powercast XXH 2,33m 40-130gr
Skladom v e-shope
323,16 €

6 dôvodov, prečo nakúpiť u nás

Spoznajte nás
  • Doprava pri nákupe od 70 € zadarmo

  • Založené v roku 2000 - tradícia predaja už 20 rokov

  • Benefity pre stálych aj nových zákazníkov

  • Možnosť vrátenia tovaru do 30 dní

  • Najširší sortiment - v ponuke viac ako 100 000 produktov

  • Rybolovu rozumieme - v teame je aj majster sveta

Hodnotenie našich zákazníkov

Ďalšie hodnotenie zákazníkov

100%

Overený zákazník

vždy dobrý výber

100%

Overený zákazník

  • výborná cena
  • rýchle dodanie