Menu
Späť
Prihlásenie
a registrácia
Späť
Po - Št: 9–12 h a 13–16 h, Pia: 9–14 h
+421 220 570 777

ZĽAVOVÝ PROGRAM

pre získanie zľavy až 18% sa prihláste alebo registrujte
Úvod Magazín ROZHOVOR: Lapland Pike

ROZHOVOR: Lapland Pike

Minulý víkend prebehol vo švédsku závod Lapland Pike, na ktorom nechýbala ani naša posádka v zložení Honza Hubka a Kuba Kolář.


Čau Honzo,

nedávno prebehol tradičný závod Lapland Pike. S Kubou ste sa zúčastnili, videl som veľa super fotiek na sociálnych sieťach, ale nič viac zatiaľ neviem :-) Tak som sa chcel opýtať na pár vecí.

Čo je Lapland pike za závod? Pozeral som, že vzdialenosť závodu z ČR je nejakých 2000 km, čo je slušná diaľka! Ako ste tam išli, to musela byť dosť náročná cesta?


Jedná sa o lokálny a tradičný, teda švédsky závod tento rok poriadaný v laponskom meste Asele, kde sa lovia a bodujú len šťuky, konkrétne 5 najväčších ulovených behom dvoch závodných dní a jeden najväčší ostriež ako bonusová ryba. Je to tradičný závod poriadaný hlavne pre propagáciu a spopularizovaniu rybolovu v oblasti švédskeho laponska, v rámci rozvoja miestneho turisticko-rybárskeho cestovného ruchu. My sme ako štartovné, tak aj náklady na trajekt a ubytovanie vyhrali ako výhru v závode King of the lake už v roku 2018, ale využili sme ho až práve teraz. Napriek tomu, že závod má svoje kúzlo a poriada sa v krásnom prostredí švédskeho laponska ktoré som si absolútne zamiloval, by ma asi ani nenapadlo vydať sa túto diaľku len tak si zazávodiť. Naopak dnes už určite viem, že až sa do Laponska snáď skoro vrátim, tak zase normálne na rybársku výpravu, určite nie závodiť. Samotnému rybolovu totiž pred závodom venujeme len zlomok času – viac je to o vymýšľaní taktiky a detailnému prieskumu celého závodného úseku, takže ísť takúto diaľku aby človek vo výsledku skoro nelovil, mi nedáva príliš zmysel. Naviac svoje závodné snaženie chceme a sme rozhodnutí orientovať hlavne na Holandské vody a najväčšie európske závody poriadané práve tam.Na sociálnych sieťach som videl, že pri tréningu sa darilo, videl som snáď dve šťuky cez meter?
Zo začiatku hodne pekných ostriežov?


Behom tréningu sme zažili niekoľko naozaj produktívnych chvíľ, kedy sme ešte naozaj lovili tak ako sa má, teda vrátane háčikov atď. pred závodom si totiž vytipované oblasti nikdy neničíme tým, že by sme ich intenzívne prechytávali ako to často robia iné teamy, my keď už do nich nástrahu nahodíme, tak väčšinou bez háčikov, len pre overenie aktivity, alebo prítomnosti dravcov.
Vďaka tomu sme aj v tréningu naozaj lovili maximálne dva dni a zbytok času sme venovali prieskumu a mapovaniu celého závodného úseku, teda rieky a aj s ňou spojených jazier. Najzaujímavejšie tréningové úlovky boli šťuky 104 a 103cm a tiež veľa veľkých ostriežov ktorí sa rozhodne nebáli veľkých nástrah až 20cm! Ti najväčší merali 45,44 a 43cm plus veľa ďalších nad 40cm. Najúspešnejšou nástrahou bol rozhodne 15cm dlhý dexter shad, na ktorý sme nachytali ako šťuky, tak aj väčšinu veľkých ostriežov.Akú ste zvolili taktiku na závod? Na čo ste chytali? Bol rozdiel v nástrahách tréning vs. závod?

Naša taktika všetko alebo nič vychádzala z tréningu, v ktorom sa nám darilo väčšie šťuky odchytávať priamo vo veľkých hejnách menších rybičiek, ktoré sa zdržiavali nad najhlbšími časťami ako rieky, tak jazera. Zaujímavé je, že na závodnom úseku viac ako 30 kilometrov riek a jazier, sme ako najúspešnejšie vyhodnotili celkom tri miesta, respektíve oblasti úplne rovnaké, ako naši kolegovia z reprezentácie, bratia Koudelkové a to bez toho aby sme sa tam stretli, alebo si niečo navzájom radili… všetci sme predpokladali, že vplyvom veľkého tlaku ostatných lodí a rybárov sa šťuky ešte viac stiahnu za dostupnou potravou a relatívnym kľudom do hlbších partií, ale opak bol bohužiaľ pravdou.No a ako ste teda nakoniec dopadli, ako závod hodnotíš a vyrazíte aj budúci rok?

Ešte poobede a večer pred prvým závodným dňom, sme na vytipovaných miestach skúšali overiť šťučiu aktivitu a apetít nástrahami bez háčikov. Mali sme niekoľko záberov aj od ťažších rýb, ktoré sa nástrah bez háčikov držali zahryznuté tak intenzívne, že sa nechali vytiahnuť zo dna stĺpca takmer až na hladinu. To nás utvrdilo v správnosti nielen výberu miest, ale aj v nástrah a ich vedeniu. Bohužiaľ, v závode bolo všetko inak. Vodohospodári pustili z priehrady nad riekou takmer dvojnásobný prietok a to sa na rybách v našich vytipovaných oblastiach dosť negatívne prejavilo. V rieke sa šťuky z hlbších partií rozplávali do plytčín zarastených trávou a to ešte čím viac proti prúdu tím lepšie – teda presne na druhú stranu závodného úseku ako sme lovili my, a na jazerách bol problém s tím, že veľké množstvo motorových člnov ktoré brázdili ich hladinu v tréningu, úplne rozplašilo veľké hejná potravných rybičiek na mnoho menších a malých hejn, ktoré už neboli pre veľké dravce tak zaujímavé, ako pôvodné veľké kompaktné hejná, v ktorých sa nám darilo v tréningu.Taktika nám teda v závode vôbec nevyšla, ryby na vytipovaných miestach nereagovali, ale boli sme pevne rozhodnutí pôvodnej taktike veriť a tak sme mimo asi 8-10menších šťúk a pár ostriežov do 41cm väčšiu rybu proste nechytili. Darilo sa len teamom loviacim v hornej, prúdiacej a plytšej časti rieky a aj tam sa plný počet 5tich šťúk nad 70cm podarilo uloviť len trom teamom z celkových 78.Závod to rozhodne nebol zlý, ale my máme radšej závody kde sa loví viac dravých druhov rýb ako len šťuka a naviac závod sa uskutočňuje skutočne dosť ďaleko, čiže ďalšieho ročníku sa už zúčastniť neplánujeme. Ja chcem laponsko rozhodne navštíviť aj budúci rok, rovnako ako tento rok na jar, ale len ako rybársku výpravu – nie závodiť, ale užiť si prírodu, kľud a krásne šťuky po svojom, teda v kľudu a pohode, bez závodného stresu a závodných taktík ktoré spočívajú viac v prieskume ako samotnom rybolove.

Vďaka za rozhovor a maj sa!

6 dôvodov, prečo nakúpiť u nás

Spoznajte nás
  • Doprava pri nákupe od 70 € zadarmo

  • Založené v roku 2000 - tradícia predaja už 22 rokov

  • Benefity pre stálych aj nových zákazníkov

  • Možnosť vrátenia tovaru do 30 dní

  • Najširší sortiment - v ponuke viac ako 100 000 produktov

  • Rybolovu rozumieme - v teame je aj majster sveta

Hodnotenie našich zákazníkov

Ďalšie hodnotenie zákazníkov

100%

Overený zákazník

  • Rýchle doručenie

100%

Overený zákazník

rychle a bezchybne dodanie
  • rychle dodanie